E-Devlet üzeriden soy öğrenmek (E-Devlet’ten soy nasıl öğrenilir?)

Türkiye Cumhuriyeti’nin e-devlet kapsamında verdiği hizmetler arasına alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmeti de eklendi. Soy öğrenme hizmeti ile soyunuzun nereye kadar uzandığını, devlet kayıtları doğrultusunda ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Soy sorgulama hizmetinin kullanıma açılması ile birlikte oluşan yoğunluk sebebiyle e-devlet kilitlendi. Günün ilerleyen saatlerinde veya daha sonraki günler yoğunluk azalması ve sistemdeki iyileştirmeler ile birlikte sorunsuz olarak erişim sağlanabilecek. Peki e-devlet üzerinden soyumuzu nasıl öğrenebiliriz? Detayları aşağıda anlattık.

E-Devlet Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

1) Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet bilgilerimiz ile giriş yapıyoruz (E-devlet kaydınız yoksa size en yakın ptt şubesine giderek kayıt olabilirsiniz).
2) Hizmetler menüsünden “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” bölümünün hizmetleri arasında yer alan “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” seçeneğine tıklıyoruz.

Yapmamız gerekenler sadece bunlar, kısa bir süre içerisinde soyunuzun nerelere dayandığını, ailenizde kimlerin olduğunu online ve ücretsiz olarak görmüş olacaksınız. Sistem şu an çok yoğun olduğu için erişim sorunu yaşandığını tekrar hatırlatma fayda var. Konu ile ilgili sorularınız için yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz, yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

1 yorum

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir