CS:GO Ping Düşürme Yolları (CS:GO’da Ping Azaltma)

CS:GO oynarken birden yükselen ping tüm oyun keyfini kaçırıyor ve oyuncuyu sinir küpüne dönüştürerek oyuna konsantre olmasını engelliyor. CS:GO ping sorunu birçok oyuncunun başının belası haline gelmiş bir durum. Özellikle ülkemizdeki internet altyapısı ve interneti birden fazla kişinin kullanması gibi etkenler ping sorunu yaratan faktörlerin başında geliyor. Peki elimizdeki mevcut koşullarla cs:go’daki pingi nasıl engelleriz bunun cevabını arayalım.

CS:GO Ping Düşürme


1) Öncelikle bilgisayarda çalışan gereksiz tüm uygulamaları kapatın. Arkaplan uygulamalarını kapatmanız hem pingi hem de fpsyi daha iyi duruma getirecektir. Özellikle orta veya düşük özellikli bir donanım kullanıyorsanız gereksiz olan tüm uygulamaları kapatarak oyuna girmelisiniz.
2) Wifi değil ethernet kablosu ile internet bağlantısı kullanmayı tercih edin. Wifi sinyalleri çoğu zaman online oyunlarda sıkıntı çıkarıyor, sinyallerin iletimi sırasında oluşan parazitler oyunda ping yükselmesine ve paket kayıplarına yol açabiliyor. Ethernet ile bağlanma imkanınız var ise kesinlikle wifi kullanmayın.
3) Tarayıcı (Firefox, Chrome vb.) açık ise oyuna girmeden önce kapatın. Tarayıcı açık kaldığında, tarayıcı üzerinde görüntülenen web sitesi veri alışverişi yapmaya başlarsa oyunda ping yükselebilir. Tüm arkaplan uygulamalarının kapalı olduğundan emin olduğunuz gibi tarayıcının da kapalı olduğundan emin olun.
4) CS:GO için port ayarı yaparak bağlantı ayarlarını iyileştirmeniz mümkün, steam üzerinden cs:go çalıştırma seçeneklerini açıp “+clientport 27015” kodunu ekleyebilirsiniz.
5) İnterneti kullanan birden fazla kişi varsa modemin marka ve modeline bağlı olmak üzere bazı modemlerin sunduğu maximum bağlantı genişliği ayarını yapabilirsiniz. Örnek olarak internet hızı 16mbit ise, ip veya mac adresini bildiğiniz diğer internet kullanıcılarının hızını 1mbit olarak ayarlayabilirsiniz. Bu yöntem oyunu çoğu zaman rahatlatır ama hat üzerinde download veya upload yapılıyorsa yine ping yükselebilir. Dolayısıyla sorunun kaynağına inip siz oyundayken modeminize bağlı diğer kişilere download, upload yapmamaları konusunda uyarıda bulunabilirsiniz.
6) Dns ayarlarını kontrol etmekte fayda var. Otomatik dns dışında google, yandex gibi dns servislerini kullanıyorsanız kapatarak otomatik dnsye geçin.

Tüm bu adımları uyguladıktan sonra ping sorununuz hala çözülmedi ise servis sağlayıcınızı aramaktan başka bir yol gözükmüyor. Arıza kaydı oluşturarak gelip hattınızı incelemelerini sağlayabilirsiniz.
Pingsiz ve keyifli oyunlar dileriz.
CSciyiz.com

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir